Mini Golf Nasıl Oynanır?

Normal bir golf sahası on sekiz tane delikten oluşur. Mini Golf, normal golf oyununa bir alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Elli senedir de oynanan bir oyundur. Özel bir alanda oynanan mini golf, bireysel bir spor türüdür. 1953 senesinde, İsviçre vatandaşı, Paul Bongini tarafından patenti alınan bir oyundur. Almanya, suni çim örtüsü kullanarak kurulan oyun sahası, mini golf oyununun namını artırdı. Dünya çapında bir üne kavuşturdu.

Mini Golf Federasyonu

Mini Golf, ofiste, bahçede, evin salonunda ya da sokakta oynanabilir. Kurulumu kolay ve pratiktir. İster iş arkadaşları ile isterse de aile bireyleriyle oynanabilir. Etkin düzenlemek için en ideal oyun türüdür. Eğlence ya da kurumsal aktiviteler için de kiralanması mümkündür. Kişi her ne kadar kendi başına oynaya bilse de, en az iki kişi ile oynanan bir oyundur. Sayı üçe, dörde çıkarılabilmektedir. Canlı bahis sitelerinden golf teknikleri hakkında daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Mini Golf için ayrılması gereken alan, en fazla üç yüz metre karedir. Mini golf oyununda delik sayısı on sekiz ila dokuz arasında değişebilmektedir. Mini golf sahası, oyunun tüm incelikleri ve aşamaları hesaba katılarak tasarlanmalıdır. Mini Golf, 1982 senesinden bu tarafa da bir federasyon içinde hareket eden yapıdadır.

mini golf nedir

mini golf nedir farkları neler

Mini Golf Oyununun İncelikleri

Mini golf, özel zemin ve küçük parkurlardan oluşur. Her parkurun bir başlangıç noktası vardır. Başlangıç noktasını ifade eden numaralı alandan oyuncu, oyuna başlar. Mini golf oyunun hedefi, tıpkı gerçek boyuttaki golf gibi, her seferinde, tek vuruş ile topu deliğe sokmaktır. Topu deliğe en az vuruşla sokanın kazanacağı bir oyundur.

Mini golf oyunumda kenar bantları olduğundan, top şayet tam kenarda kalırsa, topun on santim kadar beriye alınmasına müsaade edilir. Vuruş da top beriye alınarak, açıktan yapılır. Topun oyun tablasının köşelerinde kalmasında da bu durum uygulanır. Oyuncunun, her oyun deliği için altı adet vuruş hakkı vardır. Altıncı hakkında da topu deliğe atamayan oyuncunun skor hanesine yedi rakamı yazılır.

Şayet topu oyuncu, oyun alanı sınırları dışarına çıkacak şekilde vurursa, top da oyun parkurunun dışına çıkarsa, oyuncu, oyuna başlangıç noktasından başlar. Tüm parkur tamamlandığında, en az vuruş ile topları deliğe atan oyuncu, oyunu kazanır. Bu oyunda oyuncu, parkur kenar ve köşelerini de kullanabilmektedir. Beraberlik olması halinde, son altı çukurdaki vuruşlara bakılır. Burada da beraberlik söz konusu ise son üç delik üstünden değerlendirme yapılır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir