Golf Topu Ve Golf Ekipmanları Özellikleri

Dünya sıralamasında üst sıralarda yer alan bir spor dalı olan golf, kendine özel malzemeler ile oynanır.  Oyunun hem kendine özgü kuralları ve yapısı hem de kendine özel spor aletleri bulunur. Bu oyuna başlayan herkes golf topu ve golf ekipmanları özellikleri konusunda meraklıdır. Öncelikle oyun ekipmanları için maliyet mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Golf ucuz maliyetli malzeme ile oynanan bir oyun değildir. Bu ekipmanlar yanında golf alanı da alelade bir alan olamaz. Bu spor dalının kendine has oyun alanı bulunur.

Golf topu incelendiğinde bu topun ilk olarak oyunun ortaya çıktığı 15. Yüzyılda oluşturulduğu görülmektedir. Toplar deri içerisine kuş tüyleri doldurularak elde edilir. Sonraki dönemlerde gittikçe malzemesi değişen golf topları günümüzde plastik ve kauçuktan imal edilir. Golf topu ve golf ekipmanları özellikleri konusunda araştırma yapan biri kesinlikle golf topunu incelemesi gerekir. Oyunun en önemli malzemelerinden biri toptur. Golf toplarının dış kısmı oldukça sert ve sentetik bir madde ile kaplanmıştır. Top üzerinde dimple denilen girintiler bulunur. Bu girintiler topun daha fazla havada kalmasını ve falso yapmasını sağlar. Toplar genel olarak yeşilin üzerinde daha iyi görülmesi açısından beyaz olur. Nadiren kadın sporcular için pembe toplar da bulunur. Mini golf topları ise farklıdır.

golf toplari

golf topları ve özellikleri neler

Golf Sopaları Özellikleri

Golf sopaları da oyun için önemli olan malzemeler arasında yer alır. Pek çok kişi golf topu ve golf ekipmanları özellikleri ile sopaları da sormaktadır. Sopalar 3 farklı türde bulunur. Bunlar pata, demir, tahta sopalardır. Kafa kısmı demirden imal edilen sopalara demir sopalar denir. Bu sopaların şaft kısımları için malzemeler değişiklik gösterir. Tahta sopalar ise eskiden tahtadan imale dilen sopalardır. Bu sopalar günümüzde titanyum gibi hafif malzemelerden imal edilir.

Pata sopalar ise topu son vuruşlarda gren bölgesinde deliğe sokmak için kullanılır. Bu vuruşlar gol yani deliğe girince kazanılmış sayılır. Bununla ilgili Avrupa bahis sitelerinden de bilgi alabilirsiniz. Bu sopaların yüzeyi oldukça dik şekildedir. Vuruş sırasında top ile sopanın temas ettiği alanlar ne kadar eğik olursa o kadar rahat vuruş yapılır. Sopa seçimi oyuncular tarafından yapılır. Sopaların uzunlukları değişir. Bu bakımdan oyuncu vuruş yapacağı alana özel olarak sopa seçimi yapar.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir